Dnes jsme na zahradě pohřbili rodiče. Žádného z nich jsme neměly rády | Smrt včel

Ahoj všichni, pro tento den tu mám recenzi. Pro mě osobně je čtvrtek 12.5. a je naprosto šeredný počasí, zkrátka Chčije a chčije...... Kecy na nechám na jindy a jde se na věc, teda na recenzi :) 

AnotaceJen Marnie a Nelly vědí, co se stalo s jejich matkou a otcem. Rodiče jsou ztroskotanci na podpoře: drogový dealer Gene a podivínská Izzy, v mládí zneužívaná a zanedbávaná, která stejně vychovává i své dcery. Oba téměř současně za nejasných okolností umírají, ale dívky se snaží jejich smrt všemožně utajit. Život na glasgowském chudinském sídlišti sice není nic záviděníhodného, avšak dívky jsou spolu a musí překonat jen jeden rok, aby Marnie byla uznána dospělou a mohla se o sestru legálně starat. Marnie říká: „Dnes je Štědrý večer. Dnes je mi patnáct. Dnes jsme na zahradě pohřbily rodiče. Žádného z nich jsme neměly rády.“ Lennie, starý pán ze sousedství, si brzy všimne, že dívky jsou samy a že potřebují jeho pomoc. Nebo snad on potřebuje pomoc jejich? Lennie si dívky bere k sobě, živí je, šatí a ochraňuje, ale jejich kamarádky, učitelé a úřady časem začínají klást nepříjemné otázky. Jak se jedna lež vrší na druhou, vynořují se temná tajemství z minulosti rodiny dívek, situace se komplikuje a hrozí, že pravda vyjde najevo a dívky budou od sebe odtrženy.


Můj názor: Snad nikdy mi nebylo tak líto, že kniha není známá u nás jako v tomto případě. V zahraničí byla dokonce oceněna Commonwealth Book Prize a myslím si, že je vážně o co stát. Zápletka se ničím moc netají, ale právě tím, že vám přijde, že už všechno víte vás zasáhne ten náhlý převrat a to, jak se dokážeme obětovat pro druhé. Celý příběh mě dojímá svou upřímností, přímočarostí a překvapivě i skrývanou láskyplností. Je tu tak mnoho různých emocí, trocha naděje a spousta ztroskotanců. Děj je svižný a styl psaní kombinací čtivosti a výstižnosti. Ke knize jsem se stavěla vcelku negativně, ale byla to chyba. Dosti často bývá tenhle titul srovnáván s bestsellerovou Betonovou zahradou, kterou si chci též přečíst. Já knihu dostala v Knihobitím balíčku a vůbec toho nelituji, protože nebýt Knihobita nikdy bych se ke knize nedostala. Hodnotila jsem plným počtem hvězdiček a ještě teď jsem myšlenkami u této knihy.

S láskou, Sabbi 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bez šance | Neal Shusterman | knihodojmy

dm(ko) má e-shop ! | UNBOXING

10 věcí, co bych chtěla stihnout do svých 30