Dívka, již jsi tu zanechal | Jojo Moyesová | knihodojmy

Ahoj všichni, po jisté době vás vítám u nové recenze. Ano, čtení mi trvá poslední dobou mnohem déle, ale nechci aby cokoliv ovlivnilo můj celkový dojem z knihy.

 Anotace: Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý. Poté co městečko, kde Sophie žije, padne do rukou Němcům, ocitají se jeho obyvatelé na samé hranici absolutní bídy a pro kousek chleba musejí často dát všanc i holý život. A tehdy Sophiin portrét upoutá pozornost nového Kommandanta. Německý důstojník je obrazem doslova posedlý a Sophie je odhodlaná riskovat cokoliv – rodinu, svou pověst i život –, jen aby mohla znovu spatřit svého muže... O bezmála sto let později dostane Liv Halstonová od svého muže darem působivý portrét mladé ženy, který koupil za pár šupů na ulici. Posléze se ovšem ukáže, že obraz má nesmírnou cenu, a rozhoří se boj o to, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A Livino přesvědčení o správnosti věcí podstoupí náročnou zkoušku. Stejně jako Sophie je však pevně odhodlaná bojovat za to, co má na světě nejraději...Kniha se odehrává ve dvou dějových linkách z čehož jedna se týká právě Sophie, která by za možnost vidět svého milovaného manžela obětovala všechno, ale to by musela svěřit svou důvěru nepříteli. Druhá dějová linka je v Londýně v Skleněném domě, kde obraz v budoucnu je. Mladá ovdovělá Olivie pozná Paula, ale to netuší, že je ještě dost možný, že jedna noc s ní se stane tou nejdražší v jejím životě, protože Paul pracuje ve firmě, která navrací díla, která byla v minulosti ukradena a rozjíždí se dlouhý soudní proces o Dívku, již jsi tu zanechal.

Můj názor: Tahle knížka mě dostala. Nikdy se mi nestalo, abych za prvních sto stran třikrát brečela. Příběh dvou neohrožených, odvážných žen, který byl napsán skvělým stylem Jojo Moyesové. Potom se k tomu přidalo ještě ono umění, které též nesmírně miluji a už jsem knihu nemohla odložit. Teď jsem knihu zavřela a nemám slov. Úplně mi to vzalo dech a nevím jestli se něco takového dá vůbec popsat. Líbí se mi i samotné charaktery postav. Nejblíže  mi byl asi Paul, který se zamiluje do Liv, ale přesto musí dělat svojí práci a pokračovat v soudním procesu, který Liv převrátí život naruby. Přeci jen je to čtyři sta stran a děje se toho hrozně moc. Z téhle knihy mám úžasný pocit a těším se na další dílo této autorky, protože je opravdu mistryní  svého řemesla. Sice jsem od ní již jednu knihu četla, ale tohle je pořád to nejlepší. To příběhu můžete nahlížet ze spousty úhlů pohledu-Sophie, Liv, Paul. Všechno se to tu tak nějak prolíná, až jsou vlastně všichni obětmi. Jenomže v knížce je takové to něco, že největší oběti děláme pro ty, které milujeme a v tom je hlavní pointa celé knihy.

XOXO, SabbiKomentáře

  1. Moc hezká recenze! :) Na tuto knihu si dlouuuho brousím zoubky :D :). Snad se někdy poštěstí.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuju...Já už od té doby co vyšla no...Ulovila jsem jí v knihovně :D

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bez šance | Neal Shusterman | knihodojmy

dm(ko) má e-shop ! | UNBOXING

10 věcí, co bych chtěla stihnout do svých 30