Sputnik, má láska | Haruki Murakami | knihodojmy

Ahoj, vítám vás u dnešního článku. Pro mě je 30.května a zrovna pozoruji z okna obrovská bílá mračna, která vypadají jako kdyby zakrývaly do nebes sahající hory. 

AnotaceKdo zná Norské dřevo, bude potěšen, kdo jej nezná, bude překvapen a neodolá. O románu se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: 24letý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme-fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si odbarvuje vlasy Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala... Objekt jejích tužeb byl o celých sedmnáct let starší a měl za sebou svatbu. A aby toho nebylo málo, byla to žena. Fialčin osud na nejmenovaném řeckém ostrově je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a ve Fialčině počítači najde dva dokumenty: jeden o její nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti.
Můj názor: Autora jsem si zamilovala. Dříve mi jeho knihy přišli stejně zajímavé jako internetové žabomyší války, ale teď, když už jsem trochu starší vidím za každým tím slovem tu myšlenku, co vám má něco dát. Možná, že dějové linie by se zkritizovat daly a to, že dost, ale ta fylozofická mě nutí to neudělat. Přijde mi, že tohoto autora můžete buď milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Líbí se mi, ta jednoduchost a duchaplnost zároveň. Jeho knihy jsou tak jiné oproti těm ostatním. Neuvěřitelně jsem si oblíbila vypravěče, protože je vidět, jak moc by byl ochotný pro Fialku udělat a zároveň je mi ho neuvěřitelně líto a zaráží mě ta inteligence, i když to není v charakteru postav, ale v autorovi samém. Nemohu říct nějaký verdikt, protože se ve mě pocity z té knížky pořád tak nějak filtrují.

Kritizovat chyby cizích, neznámých lidí je snadné a příjemné. (Sputnik, má láska)
-Haruki Murakami

S láskou, Sabbi
Komentáře

  1. Od tohto autora som ešte nič nečítala, ale odvšadiaľ sa valí naňho chvála, takže stále po niečom pokukujem :). A hlavne ma láka, to ako píšeš, že sú iné :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, naprosto chápu. Já jsem taky sáhla po jeho knihách, protože jsou jiné narozdíl od mých stereotypů jako jsou detektivky a young adults. Děkuji za komentář

      Vymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Bez šance | Neal Shusterman | knihodojmy

dm(ko) má e-shop ! | UNBOXING

10 věcí, co bych chtěla stihnout do svých 30